ԺԱՏԿ նախագահ Տիգրան Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ԱՄՆ-ի Հելսինկյան հանձնաժողովի կոնգրեսական լսումներին
Սեպտեմբերի 10-ին Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնի նախագահ Տիգրան Գրիգորյանը մասնակցել է  ԱՄՆ Հելսինկյան հանձնաժողովի Հայաստանի նվիրված կոնգրեսական լսումներին։ Իր ելույթում նա ընդգծել է առկա մարտահրավերների պայմաններում Հայաստանի ժողովրդավարության և անվտանգության ամրապնդման համար միջազգային աջակցության անհրաժեշտությունը։
Տիգրան Գրիգորյանը իր ելույթում առանձնացրել է երեք առանցքային խնդիր, որոնք ծառացած են Հայաստանի առջև.
1. Արտաքին անվտանգության սպառնալիքներ. Գրիգորյանը ընդգծել է Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի և Ռուսաստանի հիբրիդային պատերազմի սպառնալիքը, որոնք շարունակում են ապակայունացնել տարածաշրջանը և մարտահրավեր նետել Հայաստանի ինքնիշխանությանը։
2. Ինստիտուցիոնալ թուլություն. նա կարևորել է ուժեղ, անկախ ինստիտուտների կառուցումը՝ Հայաստանի ժողովրդավարությունը պաշտպանելու և հետընթացից խուսափելու համար։
3. Փախստականների ճգնաժամ. իր ցուցմունքում նա կենտրոնացել է Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտումների հետևանքով ավելի քան 100,000 հայերի տեղահանման վրա՝ կոչ անելով լայն միջազգային աջակցություն տրամադրել փախստականների երկարաժամկետ ինտեգրման խնդրի լուծման համար։
Գրիգորյանը կոչ է արել ավելացնել ԱՄՆ ռազմական օգնությունը Հայաստանին, կիրառել թիրախային պատժամիջոցներ Ադրբեջանի պաշտոնյաների նկատմամբ, ովքեր ներգրավված են եղել ռազմական հանցագործություններում, և ապահովել ավելի մեծ աջակցություն տնտեսությունը և էներգետիկ ոլորտը դիվերսիֆիկացնելու Հայաստանի ջանքերին ։ Նա նաև շեշտել է Ռուսաստանի կողմից վարվող ապատեղեկատվական արշավներին հակազդելու գործում ԱՄՆ ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությունը։
Նա իր ելույթում վերաապացուցեց Հայաստանի ժողովրդավարական ուղու կարևորությունը՝ կոչ անելով ԱՄՆ-ին ավելի ժողովրդավար դաշնակցին անկայուն տարածաշրջանում աջակցելու պարտավորությունը։

On September 10, Tigran Grigoryan, director of the Regional Center for Democracy and Security (RCDS), delivered a testimony at the U.S. Helsinki Commission’s Congressional hearing on Armenia. His address emphasized the urgent need for international support to strengthen Armenia’s democracy and security in the face of ongoing challenges.
Grigoryan highlighted three critical issues facing Armenia:
1. External Security Threats: Grigoryan underscored the existential threat posed by Azerbaijan’s military aggression and Russia’s hybrid warfare, which continue to destabilize the region and challenge Armenia’s sovereignty.
2. Institutional Weaknesses: He stressed the importance of building strong, independent institutions to safeguard Armenia’s democracy and prevent political backsliding, especially in the wake of recent democratic gains since the 2018 revolution.
3. The Refugee Crisis: The displacement of over 100,000 Armenians due to ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh was a central point in his testimony, calling for urgent international assistance to address the long-term integration of refugees.
Grigoryan called for increased U.S. military aid to Armenia, targeted sanctions on Azerbaijani officials involved in wartime atrocities, and stronger support for Armenia’s efforts to diversify its economy and energy sector. He also emphasized the need for robust U.S. engagement in countering Russian disinformation campaigns.
His testimony reinforced the importance of Armenia’s democratic journey, urging the U.S. to deepen its commitment to supporting a democratic ally in a volatile region.